Szczawno-Zdrój: zdrowo i aktywnie!

Ponad 800 lat historii. Książęta polscy. Starostowie czescy. Ród von Hochberg. Rolnictwo, tkactwo i długo nieodkryte bogactwo źródeł wód mineralnych. Kurort, w którym można wypocząć i podreperować zdrowie.

Niegdyś popularny wśród członków arystokratycznych rodów i artystów światowej sławy. To tu leczyli się król August, cesarz Wilhelm II, Konstantyn – król grecki, car Mikołaj I, Winston Churchill, kardynał Adam Sapieha, Zygmunt Krasiński, Ludwik Zamenhof, Jarosław Iwaszkiewicz czy Jan Brzechwa. Dziś również istnieje na mapach jako uzdrowisko dla młodych i starszych kuracjuszy z całej Polski, a także turystów ciekawych magicznej aury oraz szukających zielonej oazy. Wypoczynek w otoczeniu przyrody to niewątpliwy atut Szczawna-Zdroju. Park Szwedzki i Park Zdrojowy należą do największych na Dolnym Śląsku, a swoją urodą przyciągają do nas przez cały rok.

Innym pozytywem, na równi ważnym z wyjątkowością natury, jest z pewnością bogate życie kulturalne. Międzynarodowym Festiwalem Henryka Wieniawskiego żyje nie tylko nasz region, ale i cała Polska.

Korzyści dla zdrowia i ducha – tak w prostych słowach opisać można pobyt w naszym miasteczku. Życzymy, by wszystkim, którzy się do nas wybierają upłynął w przyjemnej atmosferze. Niech czas u nas spędzony będzie dla Was czasem radości i odkrywania uroków naszego tajemniczego regionu.

WARTO POZNAĆ!

Hala Spacerowa

Wzorowana na kolumnadzie w Wiesbaden Hala spacerowa wybudowana została w 1831 roku. Składała się z 37 doryckich kolumn i dwóch portali. Na jednej z jej ścian znajdował się bazar z 23 sklepikami, w których kupić można było szkło, porcelanę, galanterię, a także skorzystać z usług szewca czy krawca. Niestety, obiekt spłonął w 1893 roku. W jego miejscu, w 1896 roku powstała nowa hala, służąca mieszkańcom i turystom do dziś.

Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego

Do użytku oddany został w 1892 roku. Pierwszą muzyką, którą można było tu usłyszeć był marsz z opery Ryszarda Wagnera Tannhäuser. Za klasycystyczną elewacją kryje się bogato zdobione neorokokowe wnętrze sali teatralnej. Na piętrze mieszczą się wysunięte balkony 3 lóż. Z sufitu zdobionego rozetą zwisa duży żyrandol. Przez lata, z przerwami na długotrwały remont, w Teatrze Zdrojowym grano różne sztuki teatralne, koncertowały tu polskie oraz zagraniczne orkiestry. Dzisiaj, podobnie jak w XIX wieku i kolejnych dziesięcioleciach, Teatr Zdrojowy jest miejscem spotkań wielu znakomitości. Patronat Henryka Wieniawskiego, wielkiego wirtuoza skrzypiec i kompozytora zobowiązuje. Od ponad 30 lat odbywają się tu Międzynarodowe Festiwale Henryka Wieniawskiego, koncerty Vratislavia Cantans i Filharmonii Sudeckiej oraz recitale uznanych artystów. To właśnie tutaj przyjeżdżają polscy i zagraniczni wykonawcy oraz młodzi muzycy na Międzynarodowe Warsztaty Fletowe oraz Międzynarodowe Kursy Gitary Klasycznej.

Dom Zdrojowy im. Józefa Górskiego

Na wybudowanie szczawieńskiego Grand Hotelu, na wzór którego powstał ten sopocki wpływ miała księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless zwana Daisy, żona wpływowego i majętnego księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Obiekt robi ogromne wrażenie od 1910 roku. W hotelu dysponującym 130 pokojami, salą muzyczną czy gry w karty, a także sklepami, kawiarnią i palarnią zatrzymali się m.in. król August, cesarz Wilhelm II, Konstantyn – król grecki, car Mikołaj I, Winston Churchill, kardynał Adam Sapieha, Zygmunt Krasiński, Ludwik Zamenhof, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Brzechwa. Z kurortem związana jest również postać Henryka Wieniawskiego, który przyjeżdżał tu na leczenie i koncertował. Obecnie Dom Zdrojowy noszący imię doktora Józefa Górskiego, służy jako sanatorium i… w dalszym ciągu zachwyca gabarytami, rozmachem oraz bogatym wyposażeniem wnętrz.

Wieża Anny

Wybudowana została w 1818 roku z inicjatywy pierwszego lekarza zdrojowego Samuela Augusta Zemplina, wg projektu malarza i architekta Josepha Raabego. Nazwa wieży nadana została dla upamiętnienia Anny Emilii von Anhalt-Köthen-Pleß, żony Hansa Heinricha VI Hochberga, pana na zamku Książ i właściciela uzdrowiska. Z Wieży Anny rozbrzmiewa dwukrotnie w ciągu dnia, o godzinie 12.00 i 20.00, jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych utworów Henryka Wieniawskiego – Pieśń polska (Chanson polonaise) na pamiątkę dwukrotnego pobytu wirtuoza w Szczawnie-Zdroju.